sobota, 8 lutego 2014

DOMOWE ŚRODKI CZYSTOŚCI

DOMOWE ŚRODKI CZYSTOŚCI

WALKA Z BRUDEM


W sklepach znajdziemy mnóstwo środków chemicznych do walki z uporczywym brudem. Na półce znajdziemy wszystko od A do Z. Ale czy takie środki są do końca zdrowe? Co zrobić kiedy akurat zabraknie nam owego "magicznego" środka? Lecieć szybko do sklepu? Pożyczyć od sąsiadów?

 W takim wypadku może lepiej poznać środki czystości, które są w Twoim domu a Ty nawet nie wiesz jaką są one pożyteczne i jaką mają magiczną moc? :) Może zamiast silnego, żrącego środka, który nie ma pozytywnego wpływu na Twoje zdrowie i otoczenie sięgniesz po coś delikatnego a zarazem skutecznego? Może za nim sięgniesz po coś "drogeryjnego" powinnaś chociaż spróbować specyfików z domowej spiżarni? :) Należą do nich m.in:

- GLICERYNA
- MLEKO
-OCET
- OLEJ SŁONECZNIKOWY
-PASTA DO ZĘBÓW
-SODA OCZYSZCZONA
-SOK Z CYTRYNY
- SÓL
- TAŚMA KLEJĄCA
- ZIEMNIAK (surowy)

GLICERYNA

 
 Gliceryna jest łatwo dostępna, możemy ją kupić w każdej aptece lub hipermarkecie.
1.) Czyści jasne i ciemne meble: Przyda się nie tylko do czyszczenia jasnych mebli ale przede wszystkich ciemnych, gdzie widać każdy pyłek kurzu. Jeśli nasączymy ściereczkę gliceryną i będziemy wycierać kurze to dzięki temu kolejny kurz będzie się znacznie wolniej osadzać. 
2.) Wywabia plamy: przyda się również kiedy trzeba będzie usunąć plamy z czekolady lub kakao.
3.) Pielęgnuje lakierki: od czasu do czasu można wyczyszczone, suche lakierowane buty smarować gliceryną co zapobiegnie pękaniu lakieru.
4.) Pielęgnuje kalosze: po umyciu kaloszy wodą i wytarciu ich do sucha można wetrzeć w nie glicerynę z wodą, dzięki temu kalosze będą zaimpregnowane a woda będzie w nie mniej wsiąkać.
5.) Zapobiega potnieniu lustra: w łazience podczas kąpieli nasze lustro często paruje, aby temu zapobiec należy całą powierzchnię przetrzeć szmatką lekko zwilżoną gliceryną. Dzięki temu ta niewidoczna powłoka uniemożliwi osiadanie pary.
6.) Na wyschnięte poduszki do stempli: wystarczy skropić wyschniętą poduszkę gliceryną, wtedy tusz się rozpuści i będziesz mogła znowu z niej korzystać.


MLEKO

1.) Czyści skórzane meble: mleko idealne będzie do czyszczenia skórzanych mebli. Wystarczy zrobić roztwór mleka z dodatkiem soku z cytryny i czyścić zabrudzoną powierzchnię. 
2.) Czyści jasne skórzane buty: będzie również idealne do czyszczenia jasnych butów ze skóry, wystarczy wtedy nasączyć szmatkę zimnym mlekiem i przecierać. 
3.) Czyści lakierowane buty: czyścimy je nasączając szmatkę zimnym mlekiem. Kiedy lakierki wyschną trzeba je przetrzeć rozkrojoną cebulą.
4.) Czyści zamszowe buty: po usunięciu kurzu z butów przygotowujemy roztwór mleka i sody oczyszczonej w proporcji 1 łyżeczka sody i 1 szklanka mleka. Tym roztworem czyścimy buty z zachowaniem uwagi, żeby szmatka była wilgotna a nie mokra. Po umyciu przecieramy je lekko wilgotną gąbką i odstawiamy do całkowitego wyschnięcia. Kiedy buty wyschną czyścimy je szczotką z twardym włosem.

OCET

 1.) Myje okna: ocet jest bardzo wszechstronny i pożyteczny. Możemy go dodać do wody myjąc okna, dzięki czemu nie pozostawimy smug. 
2.) Wyczyści kamień w czajniku: idealnie poradzi sobie z kamieniem osadzającym się w czajniku, jeśli chcemy odkamienić czajnik wystarczy, że wlejemy do czajnika szklankę octu i szklankę wody, po czym powstały roztwór gotujemy i pozostawiamy przynajmniej na godzinę. 
3.) Niszczy niepożądane zapachy: aby pozbyć się niepożądanego zapachu m.in z lodówki lub innych pomieszczeń, wystarczy wstawić do nich pojemnik z odrobiną octu. 
4.) Wybiela: jeśli chcemy wybielić skarpetki wystarczy ,że przygotujemy roztwór 1 szklanki octu z 1 litrem wody, zagotujemy, zamoczymy skarpetki i pozostawimy na całą noc a rano skarpetki wypierzemy w pralce. 
5.) Czyści tusz po długopisie: wystarczy zmoczyć gąbkę octem i potrzeć.
 6.) Zmniejsza pryskanie oleju: jeśli nie chcesz, żeby rozgrzany tłuszcz pryskał na patelni wystarczy, żebyś wcześniej przetarła zimną patelnię watką nasączoną octem.
7.) Myje lustra: brudne lustra w łazience dobrze jest umyć mieszaniną octu z wodą w proporcji 1 łyżka octu z 2 łyżkami wody i za pomocą tamponu z gazety dobrze je wyczyścić , następnie wytrzeć do sucha miękką szmatką.
8.) Czyści lekkie zażółcenia w łazience: pozostałe zażółcenia po wodzie z np. nieszczelnego kranu, polewa się gorącym octem spirytusowym, szoruje a następnie spłukuje się wodą. Ocet usuwa plamy ale nie atakuje emalii w przeciwieństwie do innych, silnych środków drogeryjnych.
9.) Usuwa ciemne obwódki wokół kranu: które czasami powstają można usunąć wycierając je gorącym octem.
10.) Czyści i poleruje podłogi: wszystkie oprócz drewnianych i marmurowych! Wystarczy, że dodasz do gotowej wody do mycia podłóg 1/4 szklanki octu.
11.) Dezynfekuje środek zmywarki: wystarczy wlać 1/2 szklanki octu do zbiornika i włączyć zmywarkę na jak najmniejszy ekonomiczny tryb.
12.) Czyści rury: wystarczy wlać ocet do rur i po około 30 minutach przelać rury dużą ilością wody.
13.) Usuwa pleśń: jeśli pojawia się ona na ścianach to wystarczy nalać ocet do pojemnika ze zraszaczem i spryskać zainfekowane miejsca. Odczekać około 15 minut, zmyć i osuszyć ścianę. 

OLEJ ROŚLINNY

1.) Usunie farbę na dłoniach: wystarczy natrzeć olejem albo oliwą dłonie żeby je natłuścić, potem umyć.
2.) Pielęgnuje wiklinę i rattan: żeby się nie wysuszała i nie pękała wystarczy, że raz na jakiś czas przetrzesz je szmatką nasączoną olejem roślinnym a potem wypolerujesz je czystą szmatką.
3.) Pielęgnuje stal nierdzewną: aby takie przedmioty nabrały blasku wystarczy, że natrzesz je szmatką z odrobiną oleju.
4.) Pielęgnuje skórzane buty: po umyciu i osuszeniu wetrzyj troszkę oleju w skórzane buty po czym wypoleruj.

PASTA DO ZĘBÓW

 
1.) Czyści srebro: wystarczy nałożyć pastę na szczoteczkę i pocierać. Jeśli brud jest silny i uporczywy można zostawić pastę na nim na klika minut po czym ponownie trzeć.
2.) Matuje i ukrywa drobne rysy albo dziurki w białej ścianie. Wystarczy zwykłą białą pastą przetrzeć miejsce z drobnymi mankamentami, a ona dzięki temu, że wyschnie zaślepi nam te niedopatrzenia.
3.) Wyczyści ślady po kredkach na ścianie: wystarczy nałożyć pastę na szczoteczkę i wyszorować nią lekko ścianę.

SODA OCZYSZCZONA

1.) Czyści wanny, umywalki i metale: Soda w połączeniu z octem może być stosowana do czyszczenia umywalek, wanien a także przedmiotów metalowych. Wystarczy zrobić papkę z 2 części sody i 1 części octu. 
2.) Przeczyszcza rury: dzięki roztworowi sody z octem przeczyścimy rury, wtedy mieszamy 1 część sody z 2 częściami octu. 
3.) Wypoleruje srebro: sama soda przyda się również do polerowania srebrnych sztućcy. W tym przypadku przygotowujemy masę z 3 części sody i 1 części wody i pocieramy. 
4.) Czyści pieluszki tetrowe: w tym wypadku trzeba rozpuścić 1/2  kubka sody oczyszczonej w 2 litrach wody i moczyć w tym pieluszki. 
5.) Odświeży śmietnik: soda ma bardzo dobre właściwości odświeżające. Wystarczy ,że posypiemy dno śmietnika sodą- wtedy nie będzie śmierdział.
6.) Odświeży dywan: jeśli Twoje dywany brzydko pachną wystarczy,że posypiesz je obficie sodą, zostawisz na noc a rano odkurzysz dobrze dywan.  
7.) Odświeży pościel: bez użycia chemii. Dodaj 1/2 szklanki sody oczyszczonej do cyklu płukania, wtedy ręczniki i pościel zyskają wyjątkową świeżość.
8.) Czyści piekarnik: wystarczy posypać sodą dno piekarnika, spryskać wodą aby zwilżyć sodę, odstawić na noc a rano wyszorować, usunąć sodę i pozostałości brudu gąbką. Na koniec spłukać wodą. 
9.) Czyści kuchenkę mikrofalową: wystarczy, że nałożymy sodę na gąbkę i będziemy delikatnie czyścić nią w wewnątrz i na zewnątrz. Wyczyści nam zabrudzenia i nie pozostawi chemicznej woni. Na koniec spłucz wodą.
10). Zwiększa siłę proszka do prania: dodaj  1/2 szklanki sody do pralki.  Dzięki większej równowadze pH podczas prania sprawi, że ubrania będą świeższe,czystsze, i jaśniejsze.

 SOK Z CYTRYNY

1.) Usuwa plamy z tłuszczu: w połączeniu z sodą usuwa plamy z tłuszczu.
2.) Czyści stal szlachetną: sok z cytryny dobrze czyści przedmioty ze stali szlachetnej.
3.) Czyści marmur: skórka z cytryny posypana solą może nam pomóc w usunięciu plam z marmurowych blatów czy parapetów.
4.) Usuwa ciemne obwódki przy kranie: ciemne obwódki, które czasami powstają wokół kranów, można usunąć wycierając je gorącym sokiem z cytryny.
5.) Nabłyszcza wannę i umywalkę: po dokładnym umyciu wannę lub umywalkę warto przetrzeć skórką z cytryny, dzięki temu nabiorą one blasku i śnieżnej białości.
6.) Czyści gąbki:  wystarczy włożyć do małego pojemnika lekko ściśniętą gąbkę i skropić ją obficie sokiem z cytryny. Skórkę należy pokroić na ćwiartki i ułożyć wokół gąbki. Następnie wlewamy gorącą wodę aby gąbka dobrze nią nasiąknęła. Czekamy 24 godziny po czym płuczemy gąbkę kilkakrotnie w gorącej wodzie.
7.) Czyści miedziane garnki i naczynia: wystarczy przekroić cytrynę i nacierać nią garnki.
8.) Czyści chromowane baterie w łazience: sok z cytryny z dodatkiem soli doskonale nadaje się do czyszczenia chromowanych baterii.

SÓL

1.) Czyści : może być używana również w połączeniu z sokiem z cytryny jako środek czyszczący o właściwościach ściernych.
2.) Czyści przypalony emaliowany garnek: napełniamy go wodą,sypiemy dużo soli i zostawiamy na całą noc. Rano garnek stawiamy na ogniu i wodę doprowadzamy do wrzenia, potem wylewamy. Na koniec garnek czyścimy gąbką.
3.) Czyści wiklinę:  wystarczy zamoczyć szmatkę w mocno osolonej wodzie i przecierać zabrudzoną wiklinę.
4.) Czyści emaliowaną umywalkę, wannę: sól z dodatkiem terpentyny wyczyści nam emaliowaną umywalkę lub wannę oraz pozostawi je lśniące.
5.) Czyści przypalony piekarnik:  jeżeli posypiemy blachę czy ruszt solą, porządnie potem rozgrzejemy sól do momentu jej zbrązowienia, a następnie ją zetrzemy to łatwiej wyczyścimy brudną powierzchnię.

TAŚMA KLEJĄCA

  1.) Usuwa sierść: zwinięta na dłoni pomoże nam usunąć sierść zwierzęcą z dywanów, poduszek, materiałów.
2.) Wyczyści pilniczek do paznokci: wzdłuż ostrza pilnika przyklej taśmę klejącą, porządnie dociśnij i energicznie, zdecydowanym ruchem zerwij.

ZIEMNIAK

1.) Usuwa ślady dłoni: surowy ziemniak usunie ślady dłoni z drewnianych mebli.
2.) Usuwa kamień z czajnika: wystarczy gotować w czajniku umyte łupiny ziemniaków przez około 5 minut.
3.) Myje lustra: brudne lustra można także oczyścić surowym ziemniakiem przekrojonym na pół, następnie zmyć mieszaniną wody i spirytusu denaturowanego w proporcjach 6 łyżeczek wody i 1 łyżeczka spirytusu, na koniec wypolerować aż uzyska się połysk. 
4.) Odświeża pozłacane ramy: ramę nacieramy przekrojonym ziemniakiem i pocieramy.
5.) Czyści sztućce ze stali nierdzewnej: kiedy ziemniaki będą się gotować włóż do nich na około 15 minut sztućce. Po upływie czasu wyciągnij je, opłucz i osusz.
6.) Czyści srebro: srebrne naczynia lub sztućce potrzymaj około 15 minut w wywarze z gotowania ziemniaków w łupinach, następnie wyciągnij je, opłucz, wysusz i wypoleruj.


A MOŻE WY ZNACIE JAKIEŚ FAJNE WŁAŚCIWOŚCI CZYSZCZĄCE DOMOWYCH SPECYFIKÓW?

Oczywiście nie daję gwarancji, że coś złego się nie stanie z czyszczącymi przedmiotami tymi sposobami bo nikt na to nie daje gwarancji :) Zresztą nawet na specyfikach drogeryjnych piszą, żeby lepiej najpierw wypróbować na mniejszej części :)

13 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. bo nie wiadomo kiedy będą potrzebne :)

   Usuń
 2. Ja octem myję kabinę prysznicową - bardzo dobrze usuwa kamień. Miałam kiedyś cilit do kamienia i pachniał octem... więc po co przepłacać :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny post :)) Taka wiedza zawsze się przyda ;))

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm, o cytrynie to słyszałam, że potrafi co nieco wyczyścić, ale że ziemniak tyle wyczyści, nie było mi wiadomo :)

  OdpowiedzUsuń
 5. oj dziewczyny mamy w kuchni tyle zastępników że ho ho :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow to mnie teraz zaskoczyłaś pozytywnie:))) muszę zapisać sobie Twoje rady:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo się cieszę, że coś pomocnego dla siebie znalazłaś :)

   Usuń
 7. soda oczyszczona to bardzo dobry specyfik ;) w mojej kuchni ma swoje powołanie ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. świetny post :) i bardzo przydatny :) lubię takie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Rady dotyczące wykorzystania octu bardzo mi się przydadzą :-)

  OdpowiedzUsuń

DZIĘKUJĘ SERDECZNIE ZA KAŻDY DODANY KOMENTARZ, KTÓRY MOTYWUJE MNIE DO DALSZEGO DZIAŁANIA NA TYM BLOGU!

JEŚLI MASZ OCHOTĘ ZAOBSERWUJ, ODWDZIĘCZĘ SIĘ :):):)