niedziela, 2 lutego 2014

PLAMY

WYWABIAMY PLAMY

Niestety plamy są nieodłączną częścią naszego życia.
Więc co zrobić jak już się pojawią? Na pewno nie wpadać w panikę! Bowiem są na nie sposoby :D
Jestem zdania, że w miarę możliwości szybka reakcja może nie raz uratować nasz ulubiony ciuch, więc jak już coś się pobrudzi to nie czekaj tylko działaj! Dzięki szybkiej reakcji możesz pozbyć się plamy poprzez zwykłe namoczenie lub potarcie proszkiem.
SPOSOBY NA USUNIĘCIE PLAM:
ATRAMENT: tkaninę należy namoczyć w gorącym mleku i pozostawić do wymoczenia, potem uprać jak zwykle. Można także użyć tutaj sok z cytryny, należy wtedy nacierać szmatką zabrudzone miejsce sokiem z cytryny aż plama nie zejdzie.
BŁOTO: najlepiej poczekać aż wyschnie, potem zdrapać zaschnięte błoto a plamę natrzeć spirytusem, na koniec wyprać.
CZERWONE WINO: jeśli plama jest świeża to należy posypać ją dużą ilością soli i zostawić do czasu aż wchłonie nam i wilgoć i kolor. Jeśli plama znajduje się na białych rzeczach to przed wypraniem można tkaninę namoczyć w roztworze spirytusu. Jeśli plama znajduje się na kolorowych rzeczach to warto dodać do wody odrobinę spożywczego amoniaku, który możemy dostać w marketach.
CZEKOLADA: wybawicielem będzie tutaj ciepły roztwór proszku do prania lub mydła, plamę wystarczy przetrzeć gąbką a następnie wypłukać w ciepłej wodzie.
DEZODORANT: plamy najlepiej usuwa się podczas prania wodzie z szamponem do włosów.

GUMA DO ŻUCIA: najłatwiejszym sposobem jest włożenie ubrania do zamrażalnika a po stwardnieniu resztki gumy wykruszyć. Jeśli zostanie nam po niej ślad można go usunąć benzyną do czyszczenia.HERBATA:  plamę najlepiej usuwać jak jest świeża, wystarczy wtedy woda i mydło. Jeśli jednak plama jest stara można użyć sok z cytryny lub ocet. Potem wrzucić do pralki i uprać jak zwykle.JODYNA: jeśli plamy są świeże to zmywamy je gorącym mlekiem. Stare należy zaprać spirytusem, następnie wybielać wodą utlenioną.
JAJKO: plamy po jajku należy zaprać ciepłą wodą z dodatkiem amoniaku, potem wyprać w proszku do prania.KREW: plamy krwi szybko zejdą jeśli namoczysz je w zimnej wodzie, niestety dotyczy to tylko "świeżej" krwi. Stare ślady po krwi możesz potraktować sokiem z cytryny, która ma właściwości wybielające albo użyć sodę oczyszczoną.KAWA: plamę najlepiej usuwać jak jest świeża, wystarczy wtedy woda i mydło. Jeśli jednak plama jest stara można użyć sok z cytryny lub ocet. Potem wrzucić do pralki i uprać jak zwykle.LAKIER DO PAZNOKCI: możemy go spróbować usunąć wacikiem nasączonym zmywaczem do paznokci. Pomocnymi będą również tutaj takie substancje jak benzyna, spirytus, aceton, jednak nie można używać ich do tkanin delikatnych i do takich które łatwo ulegają odbarwieniu, ponieważ są to bardzo silne działające środki.OWOCE: jeśli plamy są świeże- usuwa się je wrzątkiem, wystarczy długo polewać plamę. Pomóc nam może również ciepła maślanka, wystarczy namoczyć w niej tkaninę, a potem uprać jak zwykle.
Jeśli jednak zostanie nam przebarwienie to możemy tkaninę natrzeć sokiem z cytryny i spłukać zimną wodą.POT: plamy z potu usuniemy rozcieńczonym amoniakiem.RDZA:  jeśli znajduje się na białych tkaninach to można je wywabić gorącym sokiem z cytryny. Jednak, jeśli są to delikatne tkaniny to musimy postępować bardzo ostrożnie. Możemy również użyć proszku do pieczenia, wystarczy że plamę zwilżymy i nim natrzemy a potem upierzemy jak zwykle.SMOŁA: tkaninę należy natrzeć gliceryną albo masłem, zostawić na jakiś czas a potem uprać.
 Jeśli to nie pomaga to w razie potrzeby można też użyć benzyny.SZMINKA: jeśli pojawi się na białych tkaninach to przed praniem pomoże nam namoczenie w wybielaczu z chlorem. Z innych kolorów pomoże nam benzyna apteczna. Ważną rzeczą jest fakt, żeby nie suszyć rzeczy pobrudzonych szminką zanim całkowicie się jej nie pozbędziemy, bo możemy ją tylko utrwalić.SMAR: pod plamę należy podłożyć rzecznik papierowy, na plamę nałożyć masło i zostawić na 15 minut. Po kwadransie wyprać w ciepłej wodzie z płynem do naczyń.

SOS POMIDOROWY: Jeśli plamy są świeże- wystarczy jak je przepłuczemy w wodzie. Stare plamy zwilżamy płynem do naczyń, następnie zostawiamy na około 30 minut po czym pierzemy jak zwykle.TRAWA: podstawowym błędem przy usuwaniu trawy jest namaczanie jej w gorącej wodzie, jest to bardzo duży błąd! Pamiętaj, jeśli pojawią się plamy z trawy używaj tylko i wyłącznie zimnej wody.
Przed użyciem wody plamę najpierw potraktuj alkoholem o wysokim stężeniu np.spirytusem lub wodą utlenioną. Pomocną tutaj rzeczą będzie także zwykły płyn do naczyń.
TŁUSZCZ w różnej postaci (majonez, olej, masło)- plamę należy posypać mąką ziemniaczaną i zostawić na kilka minut, potem wyczyścić szczoteczką lub czystą gąbką albo uprać. Na uporczywe plamy pomoże nam również gliceryna, którą kupimy w każdej aptece.TUSZ Z DŁUGOPISU: Jest na niego kilka sposobów. Tkaninę należy natrzeć spirytusem, wywietrzyć i wyprać. Drugim sposobem jest użycie acetonu, możemy go znaleźć w zmywaczu do paznokci lub denaturatu. Plamę można również spryskać lakierem do włosów ponieważ zawiera on izopropanol (rozpuszczalnik)WOSK: najlepiej go usuwać jak stwardnieje, dlatego warto tkaninę włożyć do zamrażalnika. Potem nadmiar możemy wykruszyć albo delikatnie usunąć nożykiem. Plamę po wosku usuniemy żelazkiem i bibułką. Bibułkę przykładamy do plamy i nagrzewamy ją ciepłym żelazkiem aż do całkowitego wchłonięcia wosku do bibułki. 
ŻYWICA: pod plamę należy podłożyć kawałek papierowego ręcznika, potem usunąć ją wacikiem nasączonym spirytusem lub denaturatem.

PAMIĘTAJ! Jeśli zawiodły wszelkie środki do wywabiania plam spróbuj jeszcze użyć PASTY DO ZĘBÓW! Wystarczy, że ją nałożysz na plamę poczekasz aż wyschnie a potem usuń szczoteczką.


UWAGA! Oczywiście podczas wywabiania plam należy postępować ostrożnie! Jeśli znajdują się one na delikatnych tkaninach, a Wy nie jesteście pewni czy nic się nie stanie warto użyć danej substancji w mało widocznym miejscu na lewej stronie materiału, wtedy będziecie mieć pewność, że nic złego się im nie przydarzy :)


1 komentarz:

  1. Nominowałam Cię do Liebster Award zapraszam http://mieszadelkomoje.blogspot.com/2014/02/liebster-award.html

    OdpowiedzUsuń

DZIĘKUJĘ SERDECZNIE ZA KAŻDY DODANY KOMENTARZ, KTÓRY MOTYWUJE MNIE DO DALSZEGO DZIAŁANIA NA TYM BLOGU!

JEŚLI MASZ OCHOTĘ ZAOBSERWUJ, ODWDZIĘCZĘ SIĘ :):):)